The Inbounder 2018 - to nejlepší z inbound konference v Madridu


Obsah []

Ve středu 25. 4. 2018 a čtvrtek 26. 8. 2018 jsem se účastnil mezinárodní konference The Inbouder v Madridu. Oba dny byly nabité užitečnými informacemi.

Nebudu zde sepisovat všechny své poznámky ani všechny přednášky, protože na to by jeden článek nestačil. Předám vám pouze hlavní myšlenky, které jsem si z akce odnesl a které mohou pomoci i vám. Část z toho je spíše k zamyšlení, ale i to patří k naší práci.

The Inbounder 2018

Mobile-first index bude především změna přístupu k indexaci

Panuje přesvědčení, že mobile-first index je vlastně „pouze“ změnou zařízení, prostřednictvím kterého bude Google váš web primárně procházet. Podle Cindy Krum a Marcuse Tandlera je to ale pouze špička ledovce.

Google podle všeho připravuje a postupně rozšiřuje takzvaný AI-first indexing. Nejde o buzzword, ale oficiálně potvrzený název Googlem. Přesun na mobile-first indexing je pouze jedním z prvních kroků tímto směrem.

Co si představit pod pojmem AI-first indexing

V dnešní době se vše ve vyhledávačích točí kolem URL webových stránek. Ať už jde o desktop nebo mobilní verzi, stále se bavíme o nějaké konkrétní URL se kterou Google pracuje a ze které si bere podkladové informace.

V tomto univerzu ale Google nalézá pouze zlomek dat, která může zpracovávat a poskytovat svým uživatelům. Co aplikace? Obrázky a videa? PWA? Databáze? A hromady dalších zdrojů, které samy o sobě URL nepotřebují a nemají. Takové zdroje se Google teprve učí zpracovávat. Případně je jejich zpracování příliš nákladné a proto není možné zatím využít plného potenciálu takových zdrojů.

Pár příkladů pro jednodušší pochopení.

  • Do budoucna bude Google používat technologii Vision na všechny obrázky, nejen na část jako nyní. Bude tedy schopen rozeznat, co se na obrázku nachází a získat tak mnoho pomocných signálů pro řazení výsledků obrázkového vyhledávání.
  • Dokáže zpracovat video a pochopit jeho obsah. Uživatel se pak zeptá třeba na „jak zatlouct hřebík“ a Google do výsledků vyhledávání rovnou umístí odkaz pouze na specifickou část Youtube videa, kterou rovnou pustí a ve které bude ukázáno, jak hřebík zatlouct.
  • Zpracuje si audio všech videí i nahrávek, které má k dispozici a bude je v textovém přepisu poskytovat jako výsledek vyhledávání. Uživatel tak zadá třeba „měsíční příjem Netflixu“ a Google mu zobrazí zaindexovaný podcast, kde zpovídali zaměstnance Netflixu, který odpovídal na finanční dotazy, spojené s Netflixem.
  • Obsah aplikací je něco, co již dnes Google celkem dobře umí, když se mu jde naproti pomocí deeplinkingu.

Jedno je jisté. Podoba výsledků vyhledávání se bude hodně měnit a SEO specialisté se budou muset zajímat i další možnosti optimalizace, které dodnes přehlíželi. Hlavními odvětvími bude třeba optimalizace nalezitelnosti aplikací, videí či audia.

Při tvorbě obsahu stůj na ramenou obrů

Kdybychom vzali nejhledanější dotazy na světě a analyzovali, kdo se vyskytuje na předních pozicích výsledků vyhledávání, tak zjistíme, že jsou všechny pokryté několika velkými hráči. Výhodou obsahu těchto velkých hráčů je, že z velké části funguje na uživatelském (user-generated) obsahu. Tedy obsahu, který za něj vytváří komunita a díky tomu dokáže web pokrýt extrémně širokou škálu dotazů.

Tento fakt vytváří jak problém tak i příležitost.

Problém

S autoritou webových gigantů se velmi těžko soupeří a je náročné, občas téměř nemožné, dostat se na přední pozice ve vyhledávačích. Nicméně tento fakt se možná trochu změní s příchodem posledního update Google PageRank. Ten detailně popisuje Bill Slawski ve článku PageRank Updated. Shrnutí dopadů naleznete na Search Engine Journal.

S touto aktualizací se bude PageRank více orientovat podle různých tematických množin a jejich hlavních zástupců, což nejspíše do budoucna může podtrhnout nohy těmto gigantům. Ti mají sice obrovskou autoritu a hromadu odkazujících domén, ale zároveň je jejich odkazové portfolio rozdrobeno do hromady témat. Osobně bych ale velký posun v tomto směru neočekával. Autority to trošku zasáhne, ale situace zůstane podobná.

Příležitost

Příležitost se skrývá ve využití user-generated obsahu. Postavit se na ramena obrů. Využít jejich autority a faktu, že některé umožňují editaci, rozšíření nebo tvorbu vlastního obsahu.

Co takhle vzít dotazy, na které chci být vidět, projít si výsledky vyhledávání a v nich hledat autority, ve kterých mohu do obsahu zasáhnout. Například když mezi prvními výsledky na nějaký dotaz je vidět Quora, tak proč nevzít daný dotaz z Quora, vytvořit tu nejlepší odpověď pro uživatele a pak za pomoci kolegů daný obsah dostat mezi nejhlasovanější?

V takovém případě uživatel i přesto, že se nedostal na váš web, konzumuje váš obsah (který jej ideálně navede k vám na web) a to vše úplně zdarma. Respektive za cenu úsilí vynaloženého k napsání obsahu a identifikace dotazů, na které je takový zdroj vidět.

Pro nalezení příležitostí ve výsledcích vyhledávání můžete použít miner SERP Analyzer.

Změny v optimalizaci obrázků

Optimalizace obrázků se skládá především z jeho okolí, alternativního textu a titulku obrázku. Podle Purna Virji z Bingu k těmto faktorům však do budoucna přibude ještě obsah obrázku.

S novými technologiemi vyhledávače postupně začínají lépe chápat, co na obrázku je a tedy i co vyjadřuje. Do budoucna tedy nebude pouze důležité okolí obrázku a základní prvky, ale i obsah obrázku, jeho kvalita a další faktory, které přímo ovlivňují vnímání obrázku uživatelem.

Do dnešního dne kdybyste umístili na svůj web o zvířatech obrázek auta a dali mu titulek a alternativní text „žirafa“, byl by dopad takové akce minimální. Do budoucna vyhledávače pochopí, co je obsahem obrázku a že to vlastně vůbec není relevantní a přínosné pro uživatele. Nebo naopak.

Matoucí Google

Několik přednášejících sdílí můj názor na to, že Google ne vždy mluví tak úplně pravdu. Respektive ne vždy jsou jeho odpovědi na 100 %. A mnoho lidí si pak může vykládat některé informace různými způsoby.

O toto téma se opřel i Rand Fishkin, který spekuloval o vyjádření Google, kde se distancují od vlivu autority domény na výsledky vyhledávání. Potvrzením tohoto faktu je i předchozí zmíněná statistika několika málo webů, které pokrývají většinu nejhledanějších dotazů.

S tím souvisí i přednáška Purna Virji, která přinesla zamyšlení nad voice search. Nepochybně jedním nejvíce diskutovaných témat mezi SEO specialisty posledních měsíců. Podle jejích slov je poměr hlasového vyhledávání u Bingu diametrálně odlišný od čísel, která ukazuje Google (z procentuální hlediska, celková čísla by samozřejmě nedávala smysl).

Ano, Google má Android, Allo a Google Home a Microsoft pouze Cortanu, kterou nepoužívá asi zdaleka tolik lidí. Ano, nepochybně voice search v posledních letech roste, ale tak je to skoro s každou novou technologií. I tak vyvstávají dvě důležité otázky.

1) Opravdu dělá voice search na aktuálním US trhu 20 % všech vyhledávání? Nebo Google toto číslo uměle navyšuje, aby donutil webmastery se více začít soustředit na strukturovaná data a podklady pro featured snippety, které mu dovolí udělat z Google zase o něco lepší nástroj na přímé odpovědi, než na vyhledávání?

2) Uvědomují si uživatelé, že míra získané informace (information retrieval) při hlasovém hledání je násobně menší než při klasickém hledání?

Poděkování a dojmy z konference

Konference The Inbouder přinesla takovou nálož informací, inspirace i konspirace, že už v polovině druhého dne jsem měl pocit, že mi praskne hlava. S sebou si odnáším hromadu poznatků a především informací, o kterých si chci něco načíst, dostat se jim na kloub nebo vyřešit problém, na který se při přednáškách naráželo.

A o tom mají konference být. Nemusí nás na 100 % naučit krok za krokem vše o určitém procesu, ale předat inspiraci, nápady a myšlenky, které poté dokážeme vstřebávat a využívat při každodenní práci.

V tomto ohledu The Inbounder naprosto předčil má očekávání a obrovský dík tak patří i Gianluca Fiorelli za uspořádání. Tak příští rok na viděnou Španělsko!

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s priateľmi!     To sa mi páči Tweet Google +

Komentáre

Podobné články

Jak se bude měnit SEO v roce 2017 a na čem by měly weby zapracovat?


 Filip Podstavec


  30 minút čítania
  18. 7. 2017.

Chcem prečítať 

Inspirace od předních SEO specialistů na rok 2018


 Filip Podstavec


  15 minút čítania
  21. 1. 2018.

Chcem prečítať 

Kanonizace ve vyhledávání na Seznamu - SEOloger duben 2018


 Martin Sajal


  10 minút čítania
  23. 4. 2018.

Chcem prečítať 
Komentáre
Ešte si sa nerozhodol?

Nevadí, môžeš si nás zadarmo a jednoducho otestovať.